Vijesti

Društva koja drže do sebe ne pitaju za godine nego za spremnost stečena znanja uložiti u zajednicu

S povodom i razlogom predstavljamo profesoricu Radmilu Frantal. Nagradu Grada Daruvara profesorica Radmila Frantal primila je 2016., a sada se otvara informacijski prostor za našu gošću jer je i ona napunila godine s kojima slovo Zakona prosvjetnog radnika ispraća u mirovinu.

Lijepo je dočekati mirovinu, međutim ima ljudi kojima mirovina ne dolazi kao olakšanje nego više kao sankcija. Nije to samo zbog mjesečnih iznosa, stanjenih primanja, nego i zbog oduzimanja prostora u kojem čovjek iako osjeća i želi dati još, zbog godina nabrojanih u propisanim pravilima to ne može. Kažu da društva koja drže do sebe ne pitaju za godine nego za doprinos i znanje koje možeš i želiš pružiti zajednici. Dakle profesorica koja je radila u šest škola, i u Dalitu na izvozu odljevaka u SAD, Mađarsku, Njemačku, sada je na životnoj prekretnici jer je ispraćena u mirovinu i razmišlja što bi još mogla učiniti za ovo društvo.

Škola je za profesoricu Radmilu Frantal prirodno okruženje. Kao dijete prosvjetnih radnika, učitelja, Radmilu su iz rodilišta Pakračke bolnice dovezli u učiteljski stan škole u Doljanima u kojoj su nekad bili učenici od prvog do osmog razreda. Radmila je praktično i hodati i govoriti i igrati se naučila u školskom okruženju koje je prati od rođenja i kaže
Frantal

I nekako se čini pomalo okrutnim kada trebaš živ i zdrav napustiti to svoje prirodno okruženje, to je u Radmilinom slučaju škola u kojoj više ne može raditi jer je od 1.rujna u mirovini…
Frantal

Priča o školi Radmili je posebno emotivna jer budi uspomene od ranog djetinjstva do sad odlaska u mirovinu. Profesoricu Radmilu Frantal pamtimo po i po provedbi posebnog modela nastave građanskog odgoja
Frantal

Dobar tim uspješno je proveo u eksperimentalnoj fazi građanski odgoj sa svim komponentama prema tada postavljenom kurikulumu
Frantal

U svakom novom projektu nakon eksperimentalne provedbe, građanski odgoj kao izvan učionička nastava zadržao se u Ekonomskoj i turističkoj školi. Učenici koji su se željeli okušati kao angažirana javnost predvođeni profesoricom Radmilom Frantal imali su priliku sudjelovati u raznim situacijama poput simulacije Međunarodnog suda za zapadni Balkan uz potporu kako škole tako i grada Daruvara i osnivača BBŽ. Pokrenuli su svojevremeno program poučavanja o holokaustu odnosno obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta s porukama mirotvorstva!
Frantal

Toliko iskustva i programa provedenih s plemenitim ciljevima za koje je inicijatorica i pokretačica programa profesorica Radmila Frantal točno znala razloge zašto ih je potrebno realizirati, a sada u mirovini, kakav je plan?!
Frantal

…Stvaranje dobrog važno je za zajednicu i s tim ciljem prostor za daljnje djelovanje profesorici Radmili Frantal bez sumnje će se otvoriti.

Back to top button